GÜNEYBATI AMERİKA - ISSIZ TOPRAKLAR

Atlas / Mayıs 2017

İç içe kanyonlar, devasa kaktüslerin ormana dönüştürdüğü beyaz ya da kızıl kum çölleri... Missouri, Arkansas ve Loisiana'dan başlayarak New Mexico, Arizona, Oklahoma, Colorado, Utah ve Nevada topraklarına uzanan Güneybatı Amerika olarak bilinen coğrafya aynı zamanda Kızılderili kabilelerinin kadim yurdu. Bölgedeki pek çok doğal ve yaşamsal alan UNESCO'nun Dünya Listesi'nin üst sıralarında yer alıyor.

Güneybatı Amerika olarak bilinen coğrafya, ABD’nin Missouri, Arkansas ve Louisiana eyaletlerinden başlayarak New Mexico, Arizona, Oklahoma, Colorado, Utah ve Nevada topraklarının büyük bölümünü içine alıyor. Modern yerleşim merkezlerinin dışına çıkıldığı andan itibaren bu coğrafyanın her kesiti “insanı değişik biçimlerde afallatıyor” demek abartı sayılmamalı... Hangi noktasından ötelere bakarsanız bakın, bakışımızı “uçsuz bucaksız” dediğimiz, ancak her biri kendine has özelliklere sahip boşluklar karşılıyor.

Örneğin dünyanın yedi doğa harikasından biri olarak UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunduğu halde, yoğun ilgiden dolayı sıralamadaki yerine itirazlar gelen ve Arizona’nın kuzeybatısında yer alan Büyük Kanyon Milli Parkı burada. Çöl ekosistemlerinin kimi kesitlerinde 10-15 beş metreye varan dev kaktüslerin bir orman görünümü oluşturduğu Sonoran Çölü de burada. Amerika’nın bu bölgesi aynı zamanda başka anıtsal birçok alana da ev sahipliği yapıyor: Arches, White Sands gibi ulusal parklar ve Organ Pipe Kaktüs Milli Anıtı bunlardan en iyi bilinenleri. 


Atlas / Seçilmiş İçerikler


Atlas Sayılar