STONEHENGE YAKINLARINDA BÜYÜK KEŞİF

Atlas / Ağustos 2020

5 bin yaşındaki Stonehenge’e 3 km mesafede keşfedilen ve başta birer doğal oluşum oldukları sanılan, büyük çukurlardan oluşan dairenin, Britanya’nın tarih öncesi döneme ait en büyük anıtı olduğu ortaya çıkarıldı.
5 bin yaşındaki Stonehenge’e 3 km mesafede keşfedilen ve başta birer doğal oluşum oldukları sanılan, büyük çukurlardan oluşan dairenin, Britanya’nın tarih öncesi döneme ait en büyük anıtı olduğu ortaya çıkarıldı. Yapılan testler, şu ana dek 20’si
bulunan çukurların 4 bin 500 yıl önce neolitik çağ insanları tarafından kazıldığını gösteriyor. Durrington Duvarları’nı çevreleyen çukurların neden kazıldıkları kesin olarak bilinemese de kutsal alanı koruyan bir sınır olabilecekleri düşünülüyor. 2 km’lik çember çizen çukurların çapı 10 metre, derinlikleri de 5 metreyi buluyor. Bradford Üniversitesi’nden Prof. Vince Gaffney, bu bölgenin dünyanın en çok çalışılan arkeolojik alanlarından biri olduğunu söylüyor. Ancak son keşifte uzaktan algılama teknolojisi ve örneklem alma yolu da etkili oldu.

Atlas / Seçilmiş İçerikler


Atlas Sayılar