MISIR’IN EN ESKI PIRAMIDI AÇILDI

Atlas / Temmuz 2020

Mısır’ın ilk piramidi Zoser, nam-ı diğer Basamaklı Piramit, 14 yıl süren restorasyon sonrası açıldı. Günümüzden 4 bin 700 yıl önce inşa edilen dev yapı, restorasyon öncesi yıkılma tehlikesi taşıyordu. Onu eski görkemine kavuşturmak için ise 6.6 milyon dolar harcandı. Tasarımı, çağının dehaları arasında gösterilen vezir İmhotep’e ait altı basamaklı piramit, Kahire’nin batısındaki Sakkara bölgesinde bulunuyor ve firavun Zoser’in adını taşıyor.
Vatandaş bilimine yeni bir katkı mı? Rusya’nın Ural Dağları’nda keşfe çıkacak Vahşi Kuzey adlı bir grup, bölgede helikopter
indirilebilecek uygun alan için uydu görüntülerini tararken, kutupaltı Urallar’da piramidi andıran, ancak Mısır’daki Keops Piramidi’nden birkaç kat büyük bir dağ kütlesine rastladı. Yaklaşık 800 metre yüksekliğinde ve her yanı 1000 metre uzunluğundaki dağ, Hantı-Mansi Özerk Okrugu- Yugra’da bulunuyor. Keşif ilgi uyandırıcı olsa da dünyada buna benzer doğal piramitler bulunuyor. Sadece helikopterle veya dağlık arazide 400 km’lik yürüyüşle ulaşılabilen dağa, Rusya Coğrafya Topluluğu bir sefer düzenleyecek.

Atlas / Seçilmiş İçerikler


Atlas Sayılar