AKDENIZ FOKUNUN TEMIZ EVI

Atlas / Temmuz 2020

Marmara Denizi’nin doğal kalmayı başarmış nadir köşelerinden Karabiga kıyılarındaki mağaralar, Akdeniz foklarını ağırlıyor. Çanakkale’nin Biga Yarımadası’ndaki Karabiga beldesi, hâlâ el değmemiş ve doğallığını kaybetmemiş kıyılara sahip.
Marmara Denizi’nin doğal kalmayı başarmış nadir köşelerinden Karabiga kıyılarındaki mağaralar, Akdeniz foklarını ağırlıyor.
Çanakkale’nin Biga Yarımadası’ndaki Karabiga beldesi, hâlâ el değmemiş ve doğallığını kaybetmemiş kıyılara sahip. Zira Marmara’nın son doğal kıyıları burada. Marmara Denizi gibi ağır insan kullanımının olduğu bir iç denizde bu bir mucize. Burada, Karabiga Kale Burnu ile Şahmelek arasında ıssız ve insan faaliyetinin en az olduğu alanın sakinlerinden biri de Akdeniz fokları (Monachus monachus) Karabiga ile Aksaz arasında foklar üzerine saha çalışması yapan Deniz Bilimleri uzmanı Dr. .zgür Emek İnanmaz, “Akdeniz foku, Dünya Doğayı Koruma Birliği (IUCN) tarafından yayımlanan Kırmızı Liste’de soyu kritik derecede tehdit altında olan (CR) tür olarak sınıflandırılmıştır” diyor ve yöredeki bir mağarada yaptığı çalışmadan şöyle söz ediyor: “Fokların bu bölgeye gelişi, bizim anladığımız kadarıyla çok yeni değil.

Atlas / Seçilmiş İçerikler


Atlas Sayılar