BASİT AMA ETKİLİ

ALL / Haziran - Temmuz 2020

Elbette sporun her hali bir başka faydalı. Bunların içinde yürüyüş yapmak ise fiziksel ve ruhsal yönleriyle vücuda önemli kazanımlar sağlıyor. Yazı Dilruba Karaköse
Pilates, kardiyo ya da HIIT, boş zamanlarımızı değerlendirmek ve aynı zamanda sağlıklı bir vücuda sahip olmak adına tercih ettiğimiz egzersiz türlerinden. Ancak çeşitli rahatsızlıkları olanlar ya da bu tarz programlara bağlı kalmak istemeyenler için en az onlar kadar etkili başka bir yöntem daha var ki zaten aslında hali hazırda hayatlarımızın bir parçası…

Elbette yürüyüşten bahsediyorum. Sadece fiziksel olarak değil mental olarak da hatırı sayılır etkilere sahip olmasıyla ön plana çıkıyor. Haftanın beş günü 15 ila 40 dakika arasında vakit ayırmanız ise yeterli. Peki yürüyüşün vücudunuza kazandırdıkları neler?

Stresi azaltın

Kendimizi sakinleştirmenin en etkili ve hızlı yollarının başında geliyor yürüyüş. Hareket halinde olmanız, stres hormonu olarak bilinen kortizolu vücudunuzdan uzak tutarak endişelerinizden sıyrılmanıza yardımcı oluyor.

Metabolizmanızı harekete geçirin

Tempolu bir şekilde yürüyüş yapmak, metabolizmanızı harekete geçirmekte ve dolayısıyla yağ yakımı sağlamanızda en az diğer egzersizler kadar etkili.

Uyku kalitenizi arttırın

Kendinize iyi bir yürüyüş rutini oluşturarak uyku sürenizi ve kalitenizi geliştirmeniz mümkün.

Kalp sağlığınızı koruyun

Hareket etmeyi hayatınıza dahil etmek ki yürüyüş bunun için biçilmiş kaftan, muhtemel kalp hastalıklarına karşı sizi korurken, yaşam sürenizi uzatmanıza da katkı sağlıyor.

Modunuzu yükseltin

Spor yaptığınızda kendinizi daha enerjik hissettiğinizi fark etmişsinizdir. Neden yürüyüş yaparken durum farklı olsun? Haftada ortalama 200 dakika yürüyüş yapanların kendilerini daha iyi hissettikleri, ruh hallerinin daha pozitifi olduğu yapılan çalışmalarla ortaya konmuş durumda.


ALL / Seçilmiş İçerikler


ALL Sayılar