Uzaydan Gelen Sinyaller

All About Space / TEMMUZ 2020

Dünya’nın önde gelen astronomları uzaylılarla temasa geçmiş olma ihtimalimizi değerlendiriyor. Jonathan O’Callaghan
Uzayda yaşam olma olasılığı aslında oldukça yüksek: Milyarlarca yıldıza ev sahipliği yapan trilyonlarca galaksi bulunuyor. Mutlaka bir yerlerde yaşam olmalı, değil mi?

Bunun bilincinde olan birçok astronom, gökyüzünü araştırıyor ve yalnız olmadığımıza dair bir ipucu arıyor. Bu araştırmalar, uzaydan gelen sinyalleri dinlemekten, uzak gezegenlerde yaşamın kanıtlarını tespit etmeye çalışmaya kadar geniş bir yelpazeye yayılıyor. Birkaç defa ümit ışığı gördük ve ilk bakışta uzaydaki zeki yaşam formlarından geldiğini düşündüğümüz sinyaller tespit ettik. Ancak sonrası hep hayal kırıklığı oldu. Sonuçta, bulduğumuzu düşündüğümüz kanıtların ya bir cihaz hatası ya da Dünya’dan kaynaklanan bir parazit nedeniyle ortaya çıktığı anlaşıldı.

Fakat açıklayamadığımız bazı sinyaller hala var. Yapmaya çalıştığımız tüm mantıklı açıklamalar yetersiz kalıyor ve sonunda hep aynı noktaya geliyoruz: Sinyaller, uzaylılardan mı geliyor? Şimdiye kadar bu sorunun yanıtı hep “hayır” oldu. Ancak belki de, dışarıda bir yerlerde bize sinyal gönderen birileri var. Bu doğruysa, eğer dikkatli olarak dinlemezsek ve kontrol etmezsek bulmamız mümkün olmayacak.

Kendi Güneş Sistemi’mizin içinde bile yalnız olmadığımıza dair bazı ipuçları tespit ettik. Bazı gezegenlerde, yeraltı okyanusları ya da zamanında Dünya’ya benzer koşulların var olduğuna dair ipuçları içeren, “yaşamı desteklemeye yakın” ortamlar bulunuyor. Dünya dışı yaşamın ilk izlerine herhangi bir yerde rastlayabiliriz ya da hiç rastlamayabiliriz. İki durumda da çok şaşıracağımız açık…

All About Space / Seçilmiş İçerikler


All About Space Sayılar