Her şeyi yapan Drone'lar

Gelecek & Trendler / Şubat 2017

Siemens, bugünlerde boru hatlarını, büyük endüstriyel tesisleri ve yüksek-gerilim elektrik dağıtım sistemlerindeki nakil direklerini izlemek için drone ve 3D görüntü analizinden faydalanan sistematik denetleme sistemleri geliştiriyor.

Dünya, bugün tıpkı bir damarlar ağı gibi boru hatlarıyla kaplı durumda. Bu hatlar, petrol ve doğal gazdan, amonyak, su ve hatta biraya kadar her şeyi ayağımıza kadar getiriyor. On yıllardır geniş bir yelpazede yer alan maddeleri, karayolu ve demiryolu taşımacılığından çok daha düşük bir maliyete en güvenli ve en verimli yoldan bize ulaştırıyorlar. Ancak bu noktada bir sorun doğuyor: Boru hattı işletmenlerinin bu uçsuz bucaksız ağları ister yeryüzünde ister yerin altına gömülü olsunlar baştan aşağıya takip etmeleri gerekiyor. Gerçekten de çok sayıda kritik boru hattıyla kaplı toprak tabakasının kalınlığı burada ciddi bir güvenlik kaygısı. Örneğin Avrupa’da yer altından giden doğal gaz ve petrol boru hatlarının üzerinin en az bir metre yüksekliğinde toprak ile örtülmesi yasal bir zorunluluk. Dünyanın toplam 2,17 milyon millik (3,5 milyon kilometrelik) boru hatlarının yaklaşık yüzde 65’ine ev sahipliği yapan ABD’de ise boru hatları genellikle toprağın yaklaşık iki metre altına gömülüyor. Havadan takip genellikle boru hatlarının üzerinde her 2 ila 4 haftadaDünya, bugün tıpkı bir damarlar ağı gibi boru hatlarıyla kaplı durumda. Bu hatlar, petrol ve doğal gazdan, amonyak, su ve hatta biraya kadar her şeyi ayağımıza kadar getiriyor. On yıllardır geniş bir yelpazede yer alan maddeleri, karayolu ve demiryolu taşımacılığından çok daha düşük bir maliyete en güvenli ve en verimli yoldan bize ulaştırıyorlar. Ancak bu noktada bir sorun doğuyor: Boru hattı işletmenlerinin  bu uçsuz bucaksız ağları ister yeryüzünde ister yerin altına gömülü olsunlar baştan aşağıya takip etmeleri gerekiyor. Gerçekten de çok sayıda kritik boru hattıyla kaplı toprak tabakasının kalınlığı burada ciddi bir güvenlik kaygısı. Örneğin  Avrupa’da yer altından giden doğal gaz ve petrol boru hatlarının üzerinin en az bir metre yüksekliğinde toprak ile örtülmesi yasal bir zorunluluk. Dünyanın toplam 2,17 milyon millik (3,5 milyon kilometrelik) boru hatlarının yaklaşık yüzde 65’ine ev sahipliği yapan ABD’de ise boru hatları genellikle toprağın yaklaşık iki metre altına gömülüyor. Havadan takip genellikle boru hatlarının üzerinde her 2 ila 4 haftadabir uçan helikopterlerle yapılıyor. Ancak bu gibi görsel denetlemeler çok pahalıya patlıyor ve sıklıkla da bir boru hattını örten toprak tabakasının yeterince kalın olup olmadığını anlayacak ekipmanlardan yoksun.

Hassas ölçümler

Ancak Siemens’in teknolojileri sayesinde tüm bunlar yakın bir gelecekte değişim gösterecek. Siemens Kurumsal Teknolojiler’den (CT) Claudia Windisch, “Biz yerdeki katmanın kalınlığının drone’lar ile havadan sistematik ve otomatik bir şekilde ölçülmesini sağlayan yeni ve çok daha etkili bir denetleme sistemi geliştiriyoruz” diyor. “Bunu yapabilmek için mobil, helikopterli sensörleri akıllı görüntü analiziyle birleştiriyoruz.” Renkli ve kızıl ötesine yakın (NIR) kameralarla donatılmış bir drone önceden belirlenmiş bir güzergâhta yer altından giden uzun-mesafeli bir boru hattının üstünden uçuyor ve dünya yüzeyinin fotoğraflarını çekiyor. Gelecekte bu görüntüler bir web arayüzü aracılığıyla Siemens’in boru hattı analizi platformuna gönderilecek  ve orada bu verilerden boru hattının üçboyutlu coğrafi referanslı veri modeli yaratılarak var olan güncellenecek. Windisch, “Bu sistemin katman kalınlığı ölçüm kapasitesi yaklaşık sadece 10 santimetreye kadar sapma gösteriyor.


Gelecek & Trendler / Seçilmiş İçerikler


Gelecek & Trendler Sayılar